Henryk Sienkiewicz – Potop – Streszczenie

W Kruszynie Kmicic podsłuchuje rozmowę barona Lisoli i adiutanta Karola Gustawa, Weyharda Wszeszczowicza, który opowiada, że Szwedzi szykują atak na Jasną Górę w celu ograbienia skarbca. Kmicic przybywa na Jasną Górę, przekazuje przeorowi klasztoru, księdzu Kordeckiemu, informacje o zagrożeniu. Ksiądz mu ufa, ale szlachta np.: Piotr Czarniecki podejrzewa go o chęć zysku. Oburzony Kmicic pokazuje zebranym złoto i drogie kamienie, które przywiózł ofiarować Matce Boskiej – najpierw jednak chce się wyspowiadać.

Następnego dnia klasztor zaczyna się przygotowywać do obrony. Gromadzone są zapasy broni i żywności, załoga zostaje skompletowana i przeszkolona. Kiemlicze postanawiają opuścić klasztor, ale zamierzają za murami wciąż służyć panu Andrzejowi. 8 listopada wojska szwedzkie docierają pod mury klasztoru, z zamiarem zajęcia sanktuarium. Ponieważ ojcowie nie zamierzają się poddać, Szwedzi rabują Częstochowę, po czym wycofują się spod murów klasztoru.

Trwają przygotowania do obrony. Generał Miller postanawia uderzyć na Jasną Górę. Wkrótce rozpoczyna się oblężenie. Wewnątrz murów trwa pogotowie bojowe. Ksiądz Kordecki wspiera obrońców modlitwą. Od samego początku oblężenia odwagą i doświadczeniem wyróżnia się wśród obrońców Kmicic. Przebrany za Szweda, wychodzi nocą za mury klasztorne do obozu szwedzkiego i wysadza prochem największe szwedzkie działo – kolumbrynę, narażając się na śmierć. Potężny wybuch pozbawia go przytomności. Kmicic dostaje się w ręce Szwedów, gdzie trafia przed oblicze generała Millera, który wydaje na niego wyrok śmierci.

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.