Henryk Sienkiewicz – Potop – Streszczenie

Książę Radziwiłł zabiera pana Tomasza i Oleńkę do Kiejdan. Kmicic, którego książę zastaje w Kiejdanach, zarzuca Radziwiłłowi zdradę. Książę ponownie przekonuje go do swoich racji, wmawia mu, że w swoich działaniach kieruje się wyłącznie dobrem ojczyzny. Podczas pobytu w Kiejdanach Kmicic i Oleńka nie wiele ze sobą rozmawiają, oboje czują się urażeni. Wkrótce Radziwiłł wysyła Kmicica z listami do księcia Bogusława Radziwiłła oraz do króla szwedzkiego Karola Gustawa.

W rozmowie z księciem Bogusławem w Pilwiszkach Kmicic dowiaduje się o prawdziwych intencjach Radziwiłłów. Szczególnie oburza go fakt, że Janusz Radziwiłł nakazał podesłać skonfederowanym oddziałom zatrute piwo. Rozwścieczony Kmicic uświadamia sobie swoją tragiczną pomyłkę i planuje porwanie Bogusława. Pod pozorem wypróbowania swojego konia proponuje księciu przejażdżkę i usiłuje go porwać, by zdrajcę dostarczyć królowi polskiemu, ale Bogusław rani go i ucieka na jego koniu.

Tymczasem wachmistrz Soroka ukrywa rannego Kmicica w położonej w głębi lasów chacie smolarza, będącej obecnie własnością Kiemliczów. Kmicic pisze stąd dwa listy: do księcia Janusza z wypowiedzeniem służby oraz groźbą, iż jeśli Billewiczów spotka jakaś krzywda, opublikuje kompromitujące Radziwiłłów listy oraz do pana Michała, o zdradzieckich planach Radziwiłłów, podpisany już jako Babinicz.

Po napisaniu listów Kmicic postanawia wyruszyć na Śląsk, do króla Jana Kazimierza. Zabiera ze sobą Kiemliczów. Jadąc w kierunku Częstochowy dowiaduje się, że Szwedzi mordują, rabują i palą wioski, zaś szlachta polska albo poddaje się wrogom, albo nie sprzeciwia się, albo współpracuje z nimi. Chętnie do walki staje mieszczaństwo, chłopi i rzemieślnicy.

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.