Henryk Sienkiewicz – Potop – Streszczenie

21 lipca 1655 r. Szwedzi pod wodzą generała Wittenberga wkraczają do Wielkopolski, która poddaje się praktycznie bez walki. Na wieść o tym Onufry Zagłoba i Skrzetuscy jadą do Kiejdan do hetmana litewskiego, księcia Janusza Radziwiłła, aby walczyć pod jego komendą, upatrując w nim zbawcę ojczyzny. Po drodze spotykają pana Michała, który otrzymał list od Janusza Radziwiłła, wzywający go do spotkania się w Kiejdanach. Wszyscy mają nadzieję, że Radziwiłł uderzy na Szwedów.

Do zamku Radziwiłła przybył dzień wcześniej wraz ze swą chorągwią Kmicic, który przysięga na krucyfiks, że zawsze będzie stał u boku księcia Janusza. Wśród gości księcia jest także Oleńka, podczas uczy spotyka się z Kmicicem. Panna daje mu nadzieję, że jeśli zmieni swoje życie i wstąpi na drogę uczciwości, wyjdzie za niego.

O północy wybucha dwanaście strzałów i odczytany zostaje dokument stwierdzający, że Litwa zostaje oddana Szwedom. Ta jawna zdrada oburza zebranych, pułkownicy wymawiają posłuszeństwo księciu i zostają aresztowani. Kmicic zrozumiał jak wielki błąd popełnił, przysięgając Radziwiłłowi bezwarunkową wierność. Oleńka wznosi okrzyk: Zdrajco precz. Zagłoba, Skrzetuski i Wołodyjowski zostają uwięzieni w podziemiach zamku. Z kolei Kmicic kolejny raz pozwala się zwieść podstępowi księcia i wierzy mu, że sojusz ze Szwedami jest tylko pozorny, gdyż Radziwiłł najpierw pragnie wzmocnić Litwę i zdobyć koronę polską, a następnie pokonać Szwedów.

Radziwiłł wydaje wyrok śmierci na uwięzionych oficerów: Stankiewicza, Oskierkie, Skrzetuskich, Wołodyjowskiego i Zagłobę. Na prośbę Kmicica książę cofa rozkaz. Uwięzieni mają być odesłani do Birż pod zwierzchnictwo Szwedów. Kmicic z rozkazu Radziwiłła przybywa do Wodoktów po Oleńkę, by przywieść ją do Kiejdan. Wówczas Wołodyjowski każe go rozstrzelać jako zdrajcę i sługę Radziwiłła, ale ratują go listy Janusza Radziwiłła znalezione przy nim, w których on czyni mu zarzuty, że wybłagał darowanie życia zbuntowanym oficerom.

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.