Henryk Sienkiewicz – Potop – Obraz społeczeństwa

Henryk Sienkiewicz w powieści Potop ukazuje obraz społeczeństwa polskiego w XVII wieku i jego postawę wobec wroga. Warstwy społeczne ukazane w utworze to: magnateria, szlachta, mieszczaństwo i chłopi.

Najdokładniej zostało przedstawione zachowanie magnaterii, którą cechował egoizm, pycha, obojętność na losy kraju.

 Przykładowo, Opaliński i Radziwiłł dopuścili się zdrady ojczyzny, przechodząc na stronę szwedzką dla własnych korzyści materialnych.

Szlachta zamożna sama przyjmowała Karola Gustawa jako legalnego króla. Dla niej własne sprawy były ważniejsze od ogólnego zamętu, usiłowali wówczas wzmocnić potęgę swych rodów.

Najbardziej niechętni Szwedom byli mieszczanie i chłopi. Cechował ich patriotyzm, wierność królowi, zapał do walki ze Szwedami. Ku zdumieniu Kmicica oni pierwsi stawiają opór, podczas gdy szlachta opowiada się za najeźdźcą, lub jest przerażona, by się przeciwstawić. Górale ratują życie króla powracającego do kraju, walczą bohatersko w wąwozie górskim pokonując potężny oddział szwedzki. Z kolei kilkunastoletni chłopak Michałko, naprowadza na Szwedów polską chorągiew i w bitwie wykazuje się niezwykłą odwagą.

Obrona Jasnej Góry stała się momentem przełomowym w wojnie ze Szwedami. Katolicy w osobie Matki Boskiej zyskali oparcie, nie pozwolili Szwedom okraść i zbeszcześcić świętego miejsca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.