Henryk Sienkiewicz – Potop – Historia w Potopie

Powieść Henryka Sienkiewicza Potop przedstawia wydarzenia historyczne składające się na obraz walki narodu polskiego ze szwedzkim najeźdźcą w latach 1655-57.

Król szwedzki, Karol Gustaw korzystając z okazji, że Polska zajęta wojną z Rosją uderzył na nią z trzech stron i równocześnie zaatakował Wielkopolskę, Litwę i Gdańsk.

– Wielkopolska została od razu oddana Szwedom pod Ujściem przez wojewodę poznańskiego Krzysztofa Opalińskiego

– Litwę bez walki oddał Szwedom w Kiejdanach wielki hetman Litewski Janusz Radziwiłł

– Jedynie Gdańsk bronił się dzielnie

Działania wojenne Szwedów Henryk Sienkiewicz odtworzył zgodnie z prawdą historyczną. Wojska szwedzkie jak potop zalały całą polskę, niszcząc, grabiąc wszystko, co napotkały na swej drodze.

Centralnym wydarzeniem w powieści jest obrona Jasnej Góry w Częstochowie, obleganej bezskutecznie przez 12 tysięcy szwedzkich żołnierzy przez 40 dni, przeciwko grupce obrońców złożonych z około 200 ludzi.

Obrona Częstochowy, jak i powrót Jana Kazimierza w 1656 roku do Polski to bardzo istotne wydarzenia, które odmieniły zarówno losy wojny, jak i samych Polaków. Jan Kazimierz oddaje naczelne dowództwo nad wojskiem Stefanowi Czarnieckiemu, a hetmanem litewskim mianuje Pawła Sapiehę, na miejsce księcia Janusza Radziwiłła.

W 1656 roku we Lwowie Jan Kazimierz składa śluby, iż po wojnie poprawi dolę chłopów i ogłasza Matkę Boską Królową Korony Polskiej.

Inne wydarzenia historyczne związane z wojną polsko-szwedzką to:

– zamknięcie armii szwedzkiej w widłach Wisły i Sanu

– zdobycie Sandomierza

– zwycięstwo pod Warką

– oblężenie Warszawy

– zmagania na Litwie i w Prusach

1657 r. – ujście Szwedów, wypędzenie Rakoczego – wydarzenia, po którym w Polsce nastąpił spokój, wyciszenie

1660 r. – pokój ze Szwecją w Oliwie

Sienkiewicz o porażkach tylko wspomina, natomiast o zwycięstwach obszernie się rozpisuje. Jest to realizacja programu ku pokrzepieniu serc.

Postacie historyczne: król Jan Kazimierz, Karol Gustaw, Stefan Czarniecki, Paweł Sapieha, ksiądz Kordecki, Janusz Radziwiłł, Bogusław Radziwiłł, Jerzy Lubomirski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *