Henryk Ibsen – Dzika kaczka – Problematyka. Znaczenie prawdy i kłamstwa w życiu człowieka

Dramat Henryka Ibsena Dzika kaczka porusza zagadnienie znaczenia prawdy i kłamstwa w życiu człowieka, problem moralnej odpowiedzialności za siebie i innych. Utwór Ibsena ukazuje najbardziej zawiłe strony ludzkiego życia. Autor stara się znaleźć odpowiedź na pytanie, czy zawsze, bez względu na okoliczności i skutki, należy być orędownikiem prawdy, czy w niektórych sytuacjach lepiej kierować się kłamstwem.

Dzika kaczka to niezwykle wstrząsający dramat, przedstawiający tragiczną historię rodziny, do której doprowadziło kierowanie się prawdą w świecie, gdzie wartość ta nie ma większego znaczenia, ludzie żyją w fałszu i obłudzie. 

Jeden z bohaterów utworu, Gregers Werle, wielki orędownik i miłośnik prawdy zdecydował się wyjawić skrywaną pieczołowicie przez lata prawdę o przeszłości Giny, żony głównego bohatera Hjalmara Ekdala. Nie przewidział, że ujawniona przez niego prawda zburzy dotychczasowe spokojne i stabilne życie rodziny i wywoła konflikty, a tym bardziej, że przyczyni się do samobójstwa 14-letniej córki Ekdalów, Jadwini. 

Być może czasem dla dobra bliźniego, lepiej jest ukryć prawdę, gdyż nawet świadome kłamstwo może przynieść lepsze skutki niż nieprzemyślane apostolstwo prawdy, zwłaszcza w społeczeństwie opartym na kłamstwie. 
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.