Friedrich Schiller – Biografia, życiorys, twórczość

Friedrich Schiller – wybitny poeta i dramaturg niemiecki okresu romantyzmu. Urodził się w 1759 roku w rodzinie drobnomieszczańskiej. Jego ojciec był oficerem werbunkowym, a następnie nadzorcą ogrodów księcia Wirtembergii.

W 1773 r. rozpoczął naukę w Książęcej Akademii Wojskowej, gdzie studiował prawo, a później medycynę. Za obecność na premierze swego dramatu Zbójcy, wystawionego na scenie Teatru Narodowego w Mannheim otrzymał karę 14 dni aresztu, a także zakaz pisania komedii.

Od 1783 roku był oficjalnym dramaturgiem Teatry Narodowego w Mannheim. W 1789 r. dzięki poparciu Goethego został profesorem historii na uniwersytecie w Jenie. Pod wpływem Goethego pisze dramaty historyczne, tj. Obóz Wallensteina, Marię Stuart oraz Dziewicę Orleańską. Wraz z Goethe redagował czasopisma literackie: Die Horen oraz Musenalmanach. Od roku 1799 na stałe przeniósł się do Weimaru. Zmarł w 1805 roku.

Twórczość Schillera odzwierciedla w dużym stopniu jego idee wolnościowe. Największe uznanie przyniosły mu takie utwory jak:

Zbójcy (1871) – dramat

Sprzysiężenie Fiesca w Genui (1782) – tragedia polityczna

Intryga i miłość (1748) – tragedia mieszczańska

Don Carlos (1783-87) – dramat polityczny

Obóz Wallensteina (1798) – dramat historyczny

Maria Stuart (1800) – dramat historyczny

Dziewica Orleańska (1801) – dramat historyczny

Oda do radości (1785) – hymn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.