Film czy książka – wyraź swoją opinię

Film czy książka – jest to pytanie, na które trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Można zauważyć, że w obecnych czasach częściej wolimy obejrzeć film, rzadziej zaś sięgamy po książki. Z przeprowadzonych badań wynika, że zarówno dzieci, jak i dorośli coraz chętniej oglądają filmy, niż czytają książki. Uczniowie zamiast przeczytać omawianą lekturę, o ile to możliwe, wolą obejrzeć film, wyreżyserowany na podstawie danej lektury.

Wolą kolorowe obrazy, nie chcą tracić czasu na czytanie. Jest to na pewno jedną z przyczyn nie posiadania umiejętności poprawnego pisania, jak i wypowiadania się. Słownictwo takich osób jest niezwykle ubogie.

Czytając książkę możemy poznać lepiej zachowanie i odczucia bohaterów. W filmie jednak widzimy ubiór postaci, a także uczucie wyrażone gestem. Ale książki posiadają opis postaci, dzięki czemu możemy je sobie wyobrazić. W filmie postaci wybiera sobie reżyser, a my sami nie możemy wyobrazić sobie postaci, tylko oglądamy wyobraźnie reżysera. Książkę możemy czytać wiele razy, gdyż nasza wyobraźnia ciągle się zmienia, film ciągle powtarza to samo. Oglądanie filmu szkodzi zdrowiu, osłabia nasz wzrok. Filmy często uczą przemocy, negatywne zachowania bohaterów są wiele razy naśladowane w życiu codziennym. Czytanie książek jest bardzo pożyteczne, wzbogaca naszą wyobraźnię, słownictwo, mniej popełniamy błędów ortograficznych. W dodatku książkę można zabrać wszędzie.

Moim zdaniem książki są bardziej wartościowe, ale filmy też można od czasu do czasu oglądać.