Eliza Orzeszkowa – Nad Niemnem – Legenda o Janie i Cecylii – Charakterystyka Cecylii

Cecylia, o której wspomina Eliza Orzeszkowa w utworze Nad Niemnem, pochodziła z rodziny szlacheckiej. Poznała człowieka, który był silny i mądry, ale ubogi. Pokochała go i zamieszkała wraz z nim w puszczy.

Cecylia była szczupła. Miała długie, kręcone włosy i niebieskie oczy. Odznaczała się wielką mądrością. Potrafiła pięknie grać na harfie. Była kobietą łagodną, wrażliwą i wyrozumiałą. Śmiało znosiła trudy codziennego życia. Ciężko pracowała na roli. Zawsze umiała każdego zrozumieć.

Cecylia zasługuje na podziw i uznanie. Zachowała się odważnie wychodząc za Jana. Zrezygnowała z bogatego i łatwego życia, wybrała ciężką pracę u boku kochanego mężczyzny.