Eliza Orzeszkowa – Nad Niemnem – Bohaterowie wobec miłości

W powieści Elizy Orzeszkowej Nad Niemnem ważnym czynnikiem nadającym sens życiu ludzkiemu, obok pracy, jest miłość. Wielka, spełniona miłość połączyła jedną z głównych bohaterek książki Justynę Orzelską i Jana Bohatyrowicza, a także wspomnianych przez autorkę protoplastów Bohatyrowiczów Jana i Cecylię. Oba te małżeństwa postrzegane były jako mezalianse. Godne uwagi jest spojrzenie na miłość Marty i Anzelma, mimo że to przykład miłości niespełnionej.

Uczucie, które łączyło legendarnych przodków Bohatyrowiczów, Jana i Cecylię, zasługuje na miano miłości idealnej. On prosty chłop, ona z wysokiego rodu, nierówni stanem posiadania, wybrali wspólne życie w środku nadniemeńskiej puszczy. Połączyła ich prawdziwa miłość, dlatego ona bez wahania odrzuciła wygodę i luksusy, a wybrała skromne życie u boku kochanego człowieka, nie lękając się ciężkiej, codziennej pracy.

Silne uczucie, wzajemny szacunek i wspólna, mozolna praca była gwarantem powodzenia. Zbudowali wspaniałą osadę, żyli wyłącznie z pracy własnych rąk i pomnażali dorobek przyszłych pokoleń. Ich miłość jest symbolem przezwyciężenia różnic majątkowych, zaś grób to symbol wiecznej miłości. Jeśli dwoje ludzi naprawdę się kocha, wówczas jest w stanie wszystko pokonać.

Strony: 1 2 3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.