Eliza Orzeszkowa – A…B…C… – Charakterystyka Joanny Lipskiej

Joanna Lipska, bohaterka noweli Elizy Orzeszkowej A…B…C… była córką nauczyciela miejskiego gimnazjum. Pochodziła z rodziny inteligenckiej, ale ubogiej. Gdy zmarł jej ojciec, została z bratem Mieczysławem. Wynajmowali niewielkie mieszkanie w kamienicy czynszowej. Warunki ich życia były ciężkie.

Joanna to młoda i ładna dziewczyna.

Włosy miała jasne jak len, gładkie i lśniące, zwinięte w gruby warkocz. Cera jej była blada i często zmęczona. Miała małe, różowe usta i wielkie, szare oczy, które przypominały czasem oczy dziecięce.

Była ona osobą mądrą, inteligentną i miłą. Miała dobre i czułe serce dla wszystkich. Troszczyła się i opiekowała swoim bratem. Martwiła się jego złym staniem zdrowia. Była pełna miłości braterskiej. Chciała pracować, żeby nie być dla niego ciężarem. Zawsze była z nim zgodna. Dla dobra brata gotowa była iść do więzienia. Nie chciała, aby z jej powodu żył w nędzy. Joanna to także życzliwa i serdeczna dziewczyna dla otoczenia. Bardzo kochała dzieci. Z radością i przyjemnością uczyła je i wychowywała. Bezinteresownie chciała im przekazać swoją wiedzę. Organizując tajne nauczanie, chroniła biedne dzieci przed rusyfikacją.

Joanna była osobą szlachetną. Zasługuje na podziw i szacunek ludzi. To prawdziwa bohaterka i patriotka. Dzielnie i odważnie zachowała się w sądzie. Pomimo wysokiej kary nie zrezygnowała z dalszego, tajnego nauczania dzieci.