E-mail z opisem siebie – angielski

Dear Timmy!

My name is XYZ and I come from Poland. I leave in a small, but very beautiful village- Barowo in the north part of Poland. I live with my great family. There are six of us: my parents, my two brothers, one sister and I. My first brother – Adam, aged 19, is a student in Gdańsk. Andrzej, aged 21, is a student in Warsaw. And my sister – Iwona, aged 20, is a student in Warsaw too. My dad is a lawyer and my mum works in a bank. I attend a high school in Barowo.

I am sixteen years old. I am rather tall, about 1,65 and slim. As you can see in my photo, I have got brown eyes and long black hair. I usually wear jeans, T-shirts and skirts.

I love films. My favourite is Creep – it's a horror. I often watch many films with my friends and family at the weekend, especially on Saturday. I also like playing volleyball, but I don't like playing basketball. I enojoy playing the computer games and I am interesing in music. I've got a lot of posters of Backstreet Boys in my room. Have you got any Backstreet Boys CDs?

By the way I'd like to invite you to my 16-birthday party which will take place at my house on 16th January 2014. I will be very happy if you will come.

Write back to me soon. Send me a photo of yourself.

Kisses,

XYZ

TŁUMACZENIE:

Drogi Timmy,

Nazywam się XYZ i pochodzę z Polski. Mieszkam w małe, ale bardzo pięknej miejscowości-Barowo w północnej części Polski. Mieszkam z moją wspaniałą rodziną. Jest nas sześcioro: moi rodzice, moich dwóch braci, jedna siostra i ja. Pierwszy z moich braci-Adam, 19 lat, jest studentem w Gdańsku. Andrzej, 21 lat, jest studentem w Warszawie. I moja siostra – Iwona, 20 lat, jest również studentką w Warszawie. Mój tata jest prawnikiem, a mama pracuje w banku. Chodzę do średniej szkoły w Barowie.

Mam 16 lat. Jestem raczej wysoka, ok. 1,65 m i szczupła. Jak możesz zobaczyć na zdjęciu, mam brązowe oczy i długie czarne włosy. Zwykle noszę jeansy, koszulki i spódniczki.

Kocham filmy. Moim ulubionym jest Creep – to horror. Często oglądam wiele filmów z moimi przyjaciółmi i rodziną w weekend, szczególnie w sobotę. Również lubię grać w siatkówkę, ale nie lubię grać w koszykówkę. Lubię grać w gry komputerowe i interesuję się muzyką. Mam wiele plakatów Backstreet Boysów w moim pokoju. Masz jakieś płyty CD Backstreet Boys?

Swoją drogą, chciałabym zaprosić Cię na moje 16-ste urodziny, które odbędą się w moim domu 16. stycznia 2014. Będę bardzo szczęśliwa jeśli przyjedziesz.

Odpisz mi wkrótce. Prześlij mi swoje zdjęcie.

Całusy,

XYZ