Dlaczego XVI wiek nazywamy złotym wiekiem kultury polskiej?

Wiek XVI jest określony złotym wiekiem kultury polskie, ponieważ w tym okresie nastąpił wszechstronny rozwój życia kulturalnego, zwłaszcza za panowania Zygmunta Starego i jego syna Zygmunta Augusta.

Polska wówczas utrzymywała bliskie stosunki z Włochami, które w owym czasie były słynnym ośrodkiem nauki, kultury i sztuki. Wielu Polaków wyjeżdżało studiować na włoskich uniwersytetach, a twórcy z Włoch – malarze, rzeźbiarze, architekci często pracowali na dworze królewskim i na dworach magnatów. Był to okres świetności dla wielu polskich miast – rozbudowywały się i piękniały. Z tamtego wieku pochodzi wiele cennych zabytków: w Krakowie, Poznaniu, Sandomierzu, Zamościu. Także wspaniale rozwijała się nauka i literatura, na studia na Uniwersytet Jagielloński przybywało wielu obcokrajowców.