Dante Alighieri – życiorys, biografia, twórczość

Dante Alighieri – najwybitniejszy poeta włoski. Urodził się w 1265 r. we Florencji w średniozamożnej rodzinie szlacheckiej. Interesował się filozofią i literaturą, pełnił wiele funkcji publicznych w rodzinnym mieście. Jego żoną była Gemma di Matinello Donati, z którą miał troje dzieci. W roku 1302 za działalność społeczno-polityczną został wygnany z Florencji na wieloletnią tułaczkę.

Dziełem jego życia była Boska komedia, która ukazuje wędrówkę poety po zaświatach w poszukiwaniu mądrości, pozwalającej na osiągnięcie szczęścia w życiu doczesnym i po śmierci. Poemat jest jednocześnie hołdem złożonym Beatrycze, dziecięcej miłości poety. Dante zobaczył Beatrycze w wieku 9 lat, oczarowała go, pokochał ją od pierwszego wejrzenia i tej miłości był wierny do końca życia. Wydarzenie to zaważyło na całym jego życiu osobistym i literackim. Przedwczesna śmierć ukochanej miała ogromny wpływ na charakter jego twórczości, była najważniejszym motywem jego wielkiego dzieła.

Wiele podróżował po północnych i centralnych Włoszech, by wreszcie pod koniec życia osiąść na stałe w Rawennie. Tam też zmarł w 1321 r.

Najbardziej znane utwory Dantego:

Boska komedia

Nowe życie