Czy masowa kultura: radio, telewizja i internet są dla nas zagrożeniem, czy dobrodziejstwem? – wypowiedź

Środki masowego przekazu mają ogromny wpływ na nasze życie. Ich znaczenie należy jednak rozpatrywać w dwóch aspektach: są dla nas dobrodziejstwem, lecz także zagrożeniem.

W większej mierze media korzystnie wpływają na nasze życie. To dzięki nim dowiadujemy się o najważniejszych wydarzeniach politycznych, gospodarczych i kulturalnych, które miały miejscu w kraju i na całym świecie. Dostarczają nam rozrywki poprzez różnego rodzaju programy muzyczne, sportowe, teleturnieje itp. Spełniają ważną rolę dydaktyczną. W telewizji jest emitowanych wiele filmów naukowo-przyrodniczych, a także zekranizowanych powieści będących często lekturami szkolnymi np.: Pan Tadeusz, Krzyżacy, Faraon itd. Ich obejrzenie ułatwia nam omawianie danej książki na lekcji języka polskiego.

Różnego rodzaju teleturnieje np.: Familiada, Milionerzy i wiele innych są dla nas nie tylko rozrywką, ale także pozwalają sprawdzić swoją wiedzę z różnych dziedzin życia.

Obecnie coraz bardziej powszechne staje się korzystanie z internetu, w którym możemy znaleźć informacje na wszelkie tematy, zrobić zakupy pocztą internetową, znaleźć pracę.

Poza tym, że media przybliżają nad do świata, są także ogromnym zagrożeniem w naszym życiu. Często źle wpływają na rozwój osobowości, zwłaszcza młodych ludzi. Dzieci siedzą przed telewizorem całymi godzinami, oglądają filmy, w których występuje przemoc i agresja, człowiek z zimną krwią zabija bliźniego. W ten sposób wyzbywają się wrażliwości na zło czynione drugiemu człowiekowi. Być może dlatego we współczesnym świecie jest tak dużo przestępstw, kradzieży i morderstw, bo właśnie media mają wpływ na kształtowanie postaw młodzieży.

Coraz częściej słyszymy o niebezpieczeństwie korzystania z internetu, głównie przez dzieci. Zawierają one znajomości z obcymi im ludźmi, często pedofilami. Są łatwowierne, nie zdają sobie sprawy z zagrożenia, jakie na nie czyha, umawiają się na spotkania.

Myślę, że można by podawać jeszcze wiele przykładów dobrodziejstw i zagrożeń płynących z korzystania ze środków masowego przekazu. Należy przede wszystkim dołożyć starań, by wychowywać ludzi do odpowiedniego posługiwania się mediami i właściwego z nich korzystania.