Czesław Miłosz – Biografia, życiorys, twórczość

Czesław Miłosz – poeta, pisarz, eseista, tłumacz. Urodził się w 1911 r. w Szetejniach na Litwie w rodzinie inteligenckiej. Ukończył prawo na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie. Był współzałożycielem poetyckiej grupy Żagary oraz pisma o tej nazwie. Od 1936 r. pracował w Polskim Radiu w Wilnie, a od 1937 r. w Warszawie.

Lata wojny i okupacji przeżył w Warszawie, gdzie brał czynny udział w konspiracyjnym życiu kulturalnym. Po wojnie pracował w dyplomacji w Waszyngtonie i Paryżu. Gdy w 1951 r. definitywnie odmówił współpracy z władzami komunistycznymi i powrotu do kraju wstrzymano wydawanie jego dzieł. Pozostał na 9 lat w Paryżu, a w 1960 r. wyjechał do USA, gdzie objął katedrę języków i literatur słowiańskich na Uniwersytecie Kalifornijskim.

Strony: 1 2