Bruno Schulz – Biografia, życiorys, twórczość

Bruno Schulz – prozaik, grafik, krytyk literacki. Urodził się w 1892 r. w Drohobyczu, w niewielkim miasteczku zamieszkałym głównie przez ludność pochodzenia żydowskiego. Jego ojciec był kupcem bławatnym. Po ukończeniu gimnazjum studiował architekturę we Lwowie. Nie ukończył jej jednak i w 1913 r. powrócił do rodzinnego miasteczka.

Po wybuchu I wojny światowej udał się wraz z rodziną do Wiednia i tam kilka miesięcy studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych. Przerwał ją ze względu na własną chorobę i śmierć ojca, i w 1915 r. powrócił do Drohobycza. Od 1924 do 1941 był nauczycielem rysunku w gimnazjum drohobyckim, zmusiła go do tego między innymi trudna sytuacja finansowa rodziny. Poza tym samodzielnie się kształcił, dużo czytał, rysował i malował. Zadebiutował tomem opowiadań Sklepy cynamonowe w 1933 r., który wydał dzięki poparciu Zofii Nałkowskiej.

Strony: 1 2