Bolesław Prus – Lalka – Streszczenie

TOM I

Rozdział 1. Jak wygląda firma J. Mincel i S. Wokulski przez szkło butelek?

Stanisław Wokulski początkowo pracował jako subiekt w winiarni Hopfera, a następnie jednocześnie uczęszcza do Szkoły Przygotowawczej, a po jej ukończeniu podejmuje decyzję studiów w Szkole Głównej. Po roku przerwał studia, ponieważ wziął udział w powstaniu styczniowym, za co został zesłany na Syberię. W 1870 r. wrócił do kraju i dzięki Ignacemu Rzeckiemu otrzymał pracę w sklepie Minclowej. Gdy zmarł jej mąż, ożenił się z nią. Po około dwóch latach żona zmarła, a on oddziedziczył po niej niemały majątek. Wówczas zarządzanie majątkiem powierzył Rzeckiemu, a sam udał się za granicę, zarabiając dostawami dla wojska.zz

Rozdział 2. Rządy starego subiekta

Wokulski miał sklep galanteryjny, w którym oprócz Rzeckiego pracuje 3 subiektów. Sklep zaczyna się cieszyć coraz większym uznaniem mieszkańców Warszawy, dzięki odpowiedzialnym rządom starego subiekta. Pan Rzecki mieszka od 25 lat w pokoju obok sklepu, do pracy przychodzi najwcześniej, lubi swoje zajęcia. Szczególnie interesują go mechaniczne zabawki, które często wprawia w ruch i obserwuje je. Jest starym kawalerem, czasem marzy o dalekich podróżach. Najczęściej jednak siedzi w domu i pisze pamiętnik.

Rozdział 3. Pamiętnik starego subiekta.

Ignacy Rzecki wspomina swoją rodzinę. Jego ojciec był żołnierzem i wielbił Napoleona. W takim duchu wychował również syna. Gdy w 1840 r. zmarł ojciec Rzeckiego, Ignacy postanowił zostać subiektem. Ciotka, która się nim opiekowała oddała go na praktykę do kolonialno-galanteryjnego sklepu Mincla. Stary sklepikarz był wymagający, ale dobry, zżył się z młodym pracownikiem. Sam był bardzo oszczędny i nakłaniał swoich pracowników także do oszczędzania, w przeciwnym razie zwalniał. Największą wadą starego Mincla w oczach Rzeckiego było to, że nie znosił Napoleona. W 1846 r. Mincel zmarł, a sklepem podzielili się jego dwaj synowie, Jan i Franc. Franc pozostał na miejscu, zajmując się handlem towarami kolonialnymi. Z kolei Jan ożenił się z piękną Małgorzatą i przeniósł część galanteryjną na Krakowskie Przedmieście. Po jego śmierci, owdowiała żona poślubiła Wokulskiego.

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.