Lalka – Obraz społeczeństwa polskiego w Lalce – Bolesław Prus

Mieszczaństwo niemieckie reprezentuje rodzina Minclów. Prowadzili oni sklep rodzinny, byli to ludzie pracowici i oszczędni, z szacunkiem odnosili się do swoich pracowników, traktowali ich jak członków swojej rodziny, co jednokrotnie wspomina Ignacy Rzecki.

Inteligencja to grupa ludzi starająca się realizować program pozytywistów. Są oni otwarci na postęp, naukę i nowoczesność, ale niestety ich zdolność i rzetelna wiedza nie pozwalają im zarobić na utrzymanie, np. Helena Stawska, nauczycielka udzielająca prywatnych lekcji gdy na pianinie, z trudem może utrzymać matkę i córkę. Także studenci mieszkający w kamienicy kupionej przez Wokulskiego żyją w skrajnej nędzy.

Do biedoty miejskiej Prus zaliczył bezrobotnych nędzarzy Powiśla, wśród których są prostytutki, złodzieje, przestępcy, ludzie pozbawieni przyszłości oraz proletariat utrzymujący się z pracy własnych rąk, choć także żyjący bardzo skromnie. Należą do nich protegowani Wokulskiego: Węgiełek, kamieniarz z Zasławka, z pomocą Wokulskiego przenosi się do Warszawy, marzy o założeniu własnego warsztatu; jego żona Maria – młoda prostytutka, której Wokulski pomógł wrócić na drogę uczciwego życia, dzięki niemu wyuczyła się krawiectwa; Wysocki – woźnica, którego Wokulski uratował od nędzy, kupując mu konia.

Strony: 1 2 3 4

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.