Bolesław Prus – Katarynka – Dalsze losy niewidomej dziewczynki – Opowiadanie

Pewnego dnia pan Tomasz wybiegł ze swego gabinetu z listą najlepszych okulistów. Zadzwonił do pewnego lekarza, który mieszkał w Paryżu. Był to jego dobry znajomy. Nazywał się doktor Leon Lederman. Na prośbę i koszt mecenasa, doktor zgodził się przyjechać do Polski.

Następnego dnia rano, doktor Lederman był już u pana Tomasza. Obaj poszli do niewidomej Ani. Była bardzo zaskoczona tą wizytą. Okulista zbadał dziewczynkę i stwierdził, że choroba jej oczu jest poważna. Konieczna jest operacja.

Kolejnego dnia pan Tomasz zawiózł Anię do największego szpitala okulistycznego w Warszawie. Tu doktor Lederman wykonał skomplikowaną operację oczu. Mecenas przez cały czas był w szpitalu. Z niecierpliwością czekał na wynik operacji. Gdy Ania się obudziła, niezwykle się ucieszyła. Nareszcie widziała, choć jeszcze nieco przez mgłę. Pragnęła zobaczyć przede wszystkim pana Tomasza. To przecież on zmienił jej dotychczasowe życie. Opłacił wszystkie koszty leczenia, cieszył się jej szczęściem.

Kiedy Ania czuła się już na siłach, posłał j do szkoły. Wkrótce mecenas znalazł sobie żonę. Ania bardzo dobrze się uczyła. Wyrosła na piękną dziewczynę. Jej życie było pełne radości i szczęścia. Przyjaźń z panem Tomaszem trwała przez całe życie.

One Response to “Bolesław Prus – Katarynka – Dalsze losy niewidomej dziewczynki – Opowiadanie”

1. Katarzyna Wielocha pisze:

Dziękuje pięknie napisane wzruszyłam sie bardzo