Bolesław Prus – Faraon – Streszczenie

Powieść Bolesława Prusa Faraon, której akcja rozgrywa się w XI w. p.n.e. opisuje tragiczne losy następcy tronu Ramzesa XIII, który wystąpił przeciwko despotycznym duchownym.

Ramzes, syn faraona Ramzesa XII ma 22 lata, jest silny jak wół Apis, odważny jak lew i mądry jak kapłani. Od najmłodszych lat marzy o karierze wojskowego, dlatego prosi ojca by mianował go dowódcą korpusu wojskowego. Aby objąć upragnione stanowisko, musi wykazać się umiejętnościami kierowania wojskiem, przed komisją, której przewodzi minister wojny Herhor. Swoje zdolności sprawdza podczas kampanii wojennej z armią generała Nitagera. W walce z Nitagerem następca tronu zwycięża, lecz nie otrzymuje armii pod władanie, gdyż Herhor zarzuca mu błędy.

Młodzieniec nie stroni od romansów. Zakochuje się w pięknej Żydówce Sarze i czyni ją swoją nałożnicą. Zabiera ją na przedmieścia Memfis do swego folwarku i otacza królewskim przepychem. Tego związku nie popiera jego matka Nikotris. Aby zapewnić sobie fundusze, Ramzes zaciąga pożyczkę od Fenicjanina Dagona, w zamian daje mu kilka majątków w dzierżawę.

W końcu otrzymuje od ojca tytuł majątków w dzierżawę oraz zostaje namiestnikiem Dolnego Egiptu. Ramzes rusza statkiem w podróż do kraju, by zbadać przyczynę zmniejszania się dochodów faraona. Kapłan Pentuer udziela wskazówek w zarządzaniu krajem – odprawić cudzoziemskie wojska i zaprzestać wojen, poprawić los najuboższych, powiększyć obszary użyteczne rolniczo. Tymczasem Sara urodziła syna, lecz Ramzes nie jest tym faktem uszczęśliwiony, bowiem już ma następną kochankę Kamę, którą poznał podczas zwiedzania fenickiej świątyni. Zabiera ją na swój dwór, natomiast Sarę pozbawia należytego jej miejsca.

Dochodzi do wniosku, że to kapłani są winni spadku dochodów faraona i pisemnie informuje o tym ojca. Tymczasem z polecenia Herhora i Mefresa syn Sary i Ramzesa otrzymuje żydowskie imię – Izaak. Rozgniewany książę wyrzuca byłą kochankę i syna z pałacu i czyni ją służącą Kamy, która jej nienawidzi i prześladuje ją.

Zakochany w Kamie Lykon, sobowtór Ramzesa, z namowy kapłanki zabija Izaaka na oczach Sary. Szybko zostaje schwytany, lecz nie ponosi żadnej kary. Mefres uważa, że tak uderzające podobieństwo Lykona do Ramzesa, można w przyszłości wykorzystać w przewidywanej walce z następcą tronu. Zaczynają krążyć mylne podejrzenia, że to Ramzes zamordował syna. Gdy Sara poznaje prawdę, że mordercą nie był książę, lecz jego sobowtór, z rozpaczy umiera. Ramzes w tym czasie był na wojnie z Libijczykami, którzy napadli na Egipt z namowy kapłanów. Wiadomość o śmierci syna i Sary wywołuje u niego żal.

Ramzes XII umiera i faraonem zostaje Ramzes XIII. Pragnie rządzić sprawiedliwie, ulżyć doli ludu, wprowadzić jeden dzień w tygodniu wolny od pracy i każdej rodzinie chłopskiej dać kawałek ziemi. Lecz to nie jest takie łatwe – skarb jest pusty, większość ziemi znajduje się w rękach kapłanów, a pieniądze i klejnoty zgromadzone w Labiryncie mogą być wykorzystane tylko w razie potrzeby.

Faraon zwołuje nadzwyczajną radę wszystkich stanów i zwraca się z prośbą o wykorzystanie środków zgromadzonych w Labiryncie na uzdrowienie państwa, przeprowadzenie reform. Kapłani są jednak przeciwni, potajemnie spotykają się Herhor i inni dostojnicy i dochodzą do wspólnego wniosku, iż Ramzes XIII jest nieodpowiedzialnym faraonem, nie nadaje się by rządzić krajem. By zniesławić młodego władcę, sobowtór Ramzesa Lykon z polecenia Herhora i Mefresa udaje obłąkanego, wieczorem skacze po drzewach w królewskich ogrodach. Szybko roznosi się plotka, że władca stracił rozum.

Porywczy i niecierpliwy Ramzes przygotowuje atak na Labirynt. Kapłani jednak już o tym wiedzą i zamierzają mu przeszkodzić. Zdołali bowiem przewidzieć zaćmienie słońca i wykorzystali śmiertelnie przerażony tłum przeciwko władcy, wmawiając ludowi, iż jest to zemsta bogów na nieprawowiernym władcy. Lykon, sobowtór Ramzesa, zabija go, a Herhor żeni się z matką młodego władcy, Nikotris i zasiada na tronie. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.