Aleksander Puszkin – Eugeniusz Oniegin – Streszczenie

Poemat dygresyjny Aleksandra Puszkina Eugeniusz Oniegin ukazuje psychologiczny portret młodzieży szlacheckiej, jej postawy i styl życia.

Tytułowy bohater Eugeniusz Oniegin jest 20-letnim młodzieńcem, rozczarowanym światem. Wcześnie stracił rodziców, zmuszony był więc szybko się usamodzielnić. Złe zarządzanie rodzinnymi finansami sprawiło, że Eugeniusz po śmierci ojca został praktycznie bez majątku. Jego sytuacja finansowa uległa znacznej poprawie po śmierci ojca, po którym odziedziczył pokaźny spadek.

Znudzony życiem pełnym rozrywek Oniegin przybywa na wieś, do majątku stryja, niestety i tu się rozczarowuje. Życie wiejskie nie spełnia jego oczekiwań. Nie potrafi docenić uczucia, które darzy go Tatiana Łarina, piękna i wrażliwa panna. Popada w konflikt z przyjacielem Włodzimierzem Leńskim, romantycznym młodym człowiekiem, naiwnym nieco. W wyniku błahego zatargu, zabija go w pojedynku i od tej pory będą dręczyły go wyrzuty sumienia. Wyrusza w podróż do Rosji, by znaleźć ukojenie i spokój. Poznaje nowych ludzi, ale i tak po wielu doświadczeniach wraca na petersburskie salony. Tu spotyka Tatianę, niestety, już zamężną. Niegdyś nie potrafił odwzajemnić jej uczucia, teraz się w niej zakochuje. Jednak obecnie na związek jest już za późno, jego miłość nie ma szans na spełnienie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.