Kamienie na szaniec – Streszczenie – Aleksander Kamiński

Powieść Aleksandra Kamińskiego Kamienie na szaniec to historia harcerskiego oporu w Warszawie w pierwszych latach okupacji. Opowieść dotyczy grupy przyjaciół z liceum im. Stefana Batorego, którzy w 1939 roku zdali maturę, należą do Zespołu Harcerskiego Buków. Są to: Rudy (Janek Bytnar), Zośka (Tadeusz Zawadzki) i Alek (Aleksander Dawidowski), a także ich opiekunowie i nauczyciele w okresie przedwojennym – Zeus (Leszek Domański).

Autor opisuje dojrzewanie chłopców do podjęcia decyzji o patriotycznym obowiązku oraz niektóre akcje, mające miejsce w latach 1941-1943 w ramach Małego Sabotażu, a następnie w Grupach Szturmowych.

W pierwszym rozdziale Aleksander Kamiński przedstawia charakterystykę bohaterów swej powieści, dla których losy ojczyzny są ważniejsze od życia osobistego. Zespół Buki usiłuje znaleźć nowe sposoby walki z okupantem. Wiążą się z organizacją Mały Sabotaż Wawer wywodzącą się z Szarych Szeregów. Działalność w ramach Małego Sabotażu polegała m.in. na malowaniu na murach kotwic Polski Walczącej, na ciągłym sygnalizowaniu Niemcom, że Polacy będą walczyć. Zrywano hitlerowskie flagi, wrzucano gaz do kin, wybijano szyby fotografom, którzy wystawiali zdjęcia hitlerowców. Większymi akcjami był demontaż metalowej płyty zasłaniający napis na cokole pomnika Kopernika.

Strony: 1 2 3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.