Aleksander Kamiński – Kamienie na szaniec – Pojęcia związane z powieścią Kamienie na szaniec

Pojęcia związane z powieścią Aleksandra Kamińskiego Kamienie na szaniec:

• Dywersja – w czasie wojny – działanie na terytorium nieprzyjaciela dążące do dezorganizacji systemu dowodzenia w celu uniemożliwienia jego zamiarów; działanie z ukrycia, mające na celu podważanie siły i obronności atakowanego
  • PLAN Polska Ludowa Akcja Niepodległościowa – tajna lewicowa organizacja utworzona 15.10.1939 r. w Warszawie przez grupę młodzieży demokratycznej, rozbita 15.01.1940 r.
  • Szare Szeregi – kryptonim harcerstwa męskiego, walczącego w konspiracji w latach 1939-1945. Szare Szeregi zorganizowały się z czasem w trzy warstwy: Grupy Szturmowe, czyli najstarsi służbą i wiekiem; Bojowa Szkoła – tworząca warstwę średnią, Zawisza – najmłodsi wiekiem. Grupy GS i BS wchodziły w skład AK.
  • Wawer – konspiracyjna organizacja Warszawy z lat 1940 do 1944, której celem była akcja Małego Sabotażu (napisy, nalepki, rysunki na murach, gazowanie lokali, wybijanie szyb, ulotki, afisze, flagi narodowe itp.)
  • Buki – jest to nazwa fikcyjna, nadana przez autora 23. Warszawskiej Drużyny Harcerzy przy gim. i liceum Stefana Batorego
  • PET – nieliczna, lecz oparta na starych tradycjach organizacja młodzieży szkolnej Przyszłość. Warszawska grupa PET-u zetknęła się z Szarymi Szeregami na terenie Małego Sabotażu, a w roku 1942 włączyła się całkowicie w Szare Szeregi
  • AK Armia Krajowa – największa organizacja podziemna w Europie