Aleksander Fredro – Zemsta – Charakterystyka Rejenta Milczka

Rejent Milczek, bohater komedii Aleksandra Fredry Zemsta był bogatym wdowcem. Pracował jako prawnik w urzędzie wymiaru sprawiedliwości. Do niego należała część zamku, w której mieszkał z synem Wacławem. Był szczupłym i drobnym człowiekiem, w podeszłym wieku. Często chodził z pochyloną głową i złożonymi rękoma, nosił strój szlachecki.

Milczek to na pozór człowiek cichy, skromny i pobożny. W rzeczywistości był chciwy, zawzięty i podstępny. Zawsze dążył do celu. Nawet w stosunku do bliskich sobie osób zachowywał się nieczule i egoistycznie. Przymuszał syna do ślubu z podstarzałą wdową, Podstoliną ze względu na jej majątek, nie zważając na uczucia Wacława. Jego częstym powodzeniem było: Niech się dzieje wola nieba, z nią się zawsze zgadzać trzeba. Mówił tak, lecz naprawdę była to jedynie fałszywa pobożność.

Milczek, w przeciwieństwie do Cześnika, był człowiekiem rozważnym i opanowanym. Potrafił kontrolować swoje zachowanie. Jak typowy sarmata z godnością szanował polskie obyczaje. Był człowiekiem honorowym i dumnym. Musiał pogodzić się, że jego syn poślubił krewniaczkę Cześnika, jego największego wroga. Jednak majątek Klary złagodził Rejentowi gorycz porażki w rywalizacji  z Cześnikiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *