Aleksander Fredro – Zemsta – Bohaterowie

Cześnik Cześnik Maciej Raptusiewicz – stary kawaler w podeszłym wieku, nie posiada wykształcenia, po przodkach odziedziczył tytuł szlachecki. Pełnił wysoki urząd w sądzie powiatowym. Był typowym sarmatą, konfederatem barskim i sejmikowym pieniaczem. Opiekował się swoją bratanicą Klarą, która kochała syna jego największego wroga, Wacława. Sam zakochany był w Podstolinie, lecz był nieśmiały w stosunku do kobiet, dlatego role swata powierza Papkinowi. Nieustannie toczył spór o mur graniczny ze swoim sąsiadem, Rejentem. 

Rejent Milczek – wdowiec w podeszłym wieku, z pochodzenia był szlachcicem, sprawował urząd wymiaru sprawiedliwości, pracował jako prawnik. Był właścicielem części zamku, ojcem Wacława. Przymuszał syna do ślubu z podstarzałą wdową, Podstoliną, ze względu na jej majątek, nie zważając na uczucia syna. Rejent – to człowiek niezwykle zawzięty, skąpy, cichy dorobkiewicz, zawsze dążył do celu. Szanował polskie obyczaje. Na pozór człowiek pobożny, tak naprawdę podstępny i obłudny. 

Papkin – szlachecki hulaka, utracjusz, biedny jak mysz kościelna, mieszka na zamku Cześnika. Ma ochotę poślubić Klarę, lecz ona drwi sobie z niego, każe mu przynieść krokodyla i proponuje wiele innych trudnych prób. Trzchórz, krętacz, fantasta, typ samochwały, zdobywca kobiecych serc. Tak naprawdę człowiek dobry i prostolinijny. Swój skromny majątek oddaje najbliższym. Ma talent poetycki, wyraża się w sposób wykwintny, wygłasza złote myśli. Jest wesoły i pogodny.

Podstolina – trzykrotna wdowa, podstarzała kobieta szukająca miłości. Początkowo przyjmuje oświadczyny Cześnika, lecz gdy się nadarzyła szansa wyszła za Wacława, wycofuje się z obietnicy danej Cześnikowi. W przeszłości z Wacławem łączył ją romans i w niej to uczucie nadal pulsuje. Niestety ma pecha, traci Wacława na rzecz Klary, młodzi kochają się ze wzajemnością i biorą ślub.

Klara – bratanica Cześnika, zakochana jest w Wacławie, synu Rejenta Milczka, którego poślubia.

Wacław – syn Rejenta Milczka, niegdyś kochanek Podstoliny, teraz ze wzajemnością kocha Klarę, wbrew woli ojca poślubia ją. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *