Albert Camus – Dżuma – Streszczenie

Akcja powieści Alberta Camusa Dżuma rozgrywa się w 200-stu tysięcznym algierskim mieście Oranie i przedstawia epidemię dżumy, która wybuchła w latach czterdziestych XX wieku.

Miasto Oran według autora jest miastem brzydkim, mało w nim roślinności, ładne bywa tylko zimą. Żyją w nim zwyczajni ludzie, zajmują się przede wszystkim handlem. Początkowo na dżumę chorują szczury. Wychodzą ze swych kryjówek na ulice miasta i masowo zdychają. Po paru dniach notowane są pierwsze zachorowania wśród mieszkańców miasta. Wywołują one atmosferę niepokoju i przerażenia.

Władze Oranu postanawiają walczyć z chorobą, by zapobiec rozprzestrzenianiu się jej. Na czas trwania epidemii miasto zostaje zamknięte, odizolowane od reszty świata i zostają wprowadzone surowe ograniczenia. Dotychczasowe życie miasta uległo ogromnej zmianie. Więcej niż zwykle ludzi zaczęło pojawiać się na ulicy. Odnotowano coraz większe zainteresowanie religią i przepowiedniami, tym bardziej, że duchowni uważali zarazę jako karę za grzechy.

Mieszkańcy miasta musieli przestrzegać wiele zakazów. Nie mogli kąpać się w morzu, jedynym środkiem lokomocji dozwolonym do podróżowania był tramwaj. Początkowo z niedowierzaniem przyjmowali wiadomość o zarazie, z biegiem czasu oswoili się z tą myślą, musieli spojrzeć prawdzie w oczy i określić swą postawę wobec zagrożenia. Niektórzy koncentrowali się na codziennych sprawach bytowych, inni starali się walczyć z tym złem. Osoby podejrzane o zarażenie dżumą izolowano, najczęściej odsyłano w miejsca odosobnienia m.in. na miejski stadion.

Choroba dziesiątkowała ludność Oranu, w szczytowym okresie osiągnęła ponad 900 zgonów tygodniowo. Ciała zmarłych przestano grzebać na cmentarzu, lecz spalano w miejskich krematoriach. Wzrosła liczba pożarów, ludzie podpalali swoje domy, mając nadzieję, że w ten sposób pozbędą się zarazy.

W końcu choroba zaczęła się cofać, co początkowo przyjmowano z niedowierzaniem. W końcu dżuma ustąpiła. Z wielką radością i entuzjazmem powitano otwarcie bramy miasta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.