Adjectives – przymiotniki – zastosowanie, użycie – angielski gramatyka

Adjectives, czyli przymiotniki w języku angielskim określają rzeczowniki. Mają tą samą formę zarówno w liczbie pojedynczej, jak i mnogiej.

Stawiamy je przed rzeczownikami, przykładowo: I live in a small room (Mieszkam w małym pokoju), ale po czasownikach – be, look, smell, sound, feel, taste, seem, appear, become, get, stay itp., przykładowo: She is beautiful. They seem happy. (Ona jest piękna. Oni wyglądają na szczęśliwych)

• Wyróżniamy opinion adjective, czyli przymiotniki wydawające opinię – boring, exciting, a także fact adjective, czyli przymiotniki dostarczające faktycznej informacji np. tall, thin, new.

Ponadto występują również compound adjectives, które formujemy wraz z:

– present participles – imiesłów przymiotnikowy – np. never-ending story

– past participles – imiesłów przymiotnikowy bierny – np. broken-down washing machine

– cardinal number + nouns – liczebniki z rzeczownikami – np. a three-hour delay

– well, badly + past participle – np. well-behaved children, badly-made furniture

Możemy również stosować rzeczowniki jako przymiotniki – np. morning paper, coffee table

• Zwróć również uwagę na następujące przymiotniki, które przyjmują różne znaczenie:

a) He gave her a gold ring. (Dał jej złoty pierścionek – pierścionek zrobiony ze złota)

I love walking on the golden sand. (Kocham chodzić po złotym piasku – kolor piasku jest złoty)

b) She bought a silk blouse. (Kupiła jedwabną bluzkę – bluzka jest zrobiona z jedwabiu)

This new shampoo promises to give you silky hair. (Ten nowy szampon obiecuje dać Ci jedawbiste włosy – tak gładkie jak jedwab)

c) I found stone path. (Znalazłam kamienistą ścieżkę – ścieżka zrobiona z kamienia)

He had a stony look on his face. (Miał kamienne spojrzenie na swojej twarzy – spojrzenie niczym kamień)

• Kiedy w zdaniu znajdują się dwa przymiotniki lub więcej, zazwyczaj występują w następującej kolejności:

It's a fantastic big old round red Swiss plastic alarm clock. (To fantastyczny, duży, stary, okragły, czerwony, szwajcarski, plastikowy budzik)

rozmiar (size) – wiek (age) – kształt (shape) – kolor (colour) – pochodzenie (origin) – materiał (material) – przeznaczenie (used for) – noun (rzeczownik)

• I pozostałe inormacje:

1) Liczebniki porządkowe zawsze występują przed zwykłymi liczbami – np. the first two weeks

2) Przymiotniki: afraid, alike, alive, alone, ashamed, asleep, awake, content, glad, ill, pleased – nie występują przed rzeczownikami

3) Rzeczowniki są zazwyczaj opisywane przez maksymalnie 3 przymiotniki

4) Niekiedy pewne przymiotniki mogą być używane z przedimkiem the jako rzeczowniki: the young, the elderly, the old, the deaf, the rich, the weak.