Adam Naruszewicz – biografia, życiorys, twórczość

Adam Naruszewicz– poeta, publicysta, historyk, tłumacz. Urodził się w 1733 roku w podupadłej rodzinie magnackiej. Studiował na Akademi Wileńskiej, a następnie we Francji. Po powrocie do kraju wykładał w Warszawie w Colegium Nobilium. W roku 1748 wstąpił do zakonu jezuitów. Piastował wysokie stanowiska kościelne- od 1775 r. był biskupem tytularnym, od 1778-smoleńskim.

Związany był z rodem Czartoryskich i królem Stanisławem Augustem Poniatowskim. Został redaktorem pierwszego polskiego czasopisma literacko-dydaktycznego Zabawy przyjemne i pożyteczne, opracował także siedmiotomową Historię narodu polskiego. Był stałym bywalcem obiadów czwartkowych i jednym z najbliższych i najbardziej zaufanych współpracowników króla.

Po przystąpieniu króla do Targowicy przeszedł załamanie psychiczne i wycofał się z życia publicznego. Zmarł w 1796 roku.

Naruszewicz pisał ody, sielanki, wiersze liryczne i satyry. W swojej tworczości łączył wzorce barokowe i klasycystyczne, stąd też określa się jego poetą przełomu. Jest autorem ośmiu satyr, w których okazał się bystrym obserwatorem życia i obyczajów szlacheckich. Do najbardziej znanych należą: Chudy literat, Reduty, Wiek zepsuty
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.