Adam Mickiewicz – Konrad Wallenrod – Znaczenie ballady Alpuhara w życiu Konrada

Ballada Alpuhara była kluczem do losów Konrada, bohatera powieści Adama Mickiewicza Konrad Wallenrod. Ukazywała drogę Almanzora, bohatera – zdrajcy. Dzieje Almanzora są śpiewane przez samego bohatera podczas uczty na zamku krzyżackim, są analogiczne do dziejów Konrada.

Almanzor był wodzem muzułmańskich Maurów w Hiszpanii walczącym przeciwko rycerzom chrześcijańskim. Maurowie zostali pokonani, upadła ich ostatnia twierdza Apuhara. Ale Amanzor nie mógł pogodzić się z klęską, postanowił poświęcić swe życie, by zemścić się na znienawidzonym wrogu. Po pewnym czasie przybył do obozu Hiszpanów oznajmiając im, że chce przyjąć wiarę chrześcijańską i zostać wasalem władcy Hiszpanii. Hiszpanie, doceniając owagę Almanzora na znak zgody serdecznie uściskali go i ucałowali. Wkrótce okazało się, że był to podstęp, Alamnzor w ten sposób zaraził ich śmiertelną chorobą, dżumą, która wyniszczyła wroga.

Almanzor stał się więc dla Konrada wzorem do naśladowania. Walter także wybrał drogę podstępu, wstąpił w szeregi wroga, by pokonać Krzyżaków i podobnie musiał w tym celu poświęcić własne życie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *