Adam Mickiewicz – Dziady cz. III – Fabuła

1. Polityczna sytuacja Polski:

– zsyłki

– aresztowania wśród młodzieży – studentów Uniwersytetu Wileńskiego

– działalność towarzystwa filomatów i filaretów

2. Dziady w reż. Kazimierza Deymka z 1967 r.

25 XI 1967 w Teatrze Narodowym

30 I – ostatnie przedstawienie

Po przedstawieniu, na ulicy pojawiły się takie hasła jak: Niepodległość bez cenzury. Wymyślił je Modzelewski. Uczestników demonstracji zabrała milicja i osądziła. Na uczestników pochodu do pomnika Mickiewicza nałożono karę pieniężną. Niektórych wyrzucono ze studiów. Były to tzw. marcowe migdały. Na studentów nawet byli nasyłani polscy robotnicy. Za ten czyn osądzeni zostali Żydzi i część z nich była zmuszona opuścić Polskę.

Wielką hańbą Polaków było pozbawienie praw swoich obywateli. A wszystko zaczęło się właśnie od przedstawienia Dziadów. To wydarzenie było początkiem strajków studenckich. Władza skłóciła Polaków.