A letter about myself and an invitation for a birthday – List o sobie po angielsku i zaproszenie na urodziny – angielski

Dear Timmy,

My name’s Anna Nowak and I’m Pole. I leave in a small, but very beautiful village Nowakowo, which is situated in the north part of Poland with my great family. There are six of us: my parents, my two sisters, one brother and me. My first sister Beata, aged 19, is a student in Warsaw, Kasia, aged 21, is a student in Gdańsk and my brother Tomek is a student in Gdańsk as well.

My dad is a policeman and my mum works in a hospital. I goes to the high school in Nowakowo. I am in Class I B.

I am sixteen years old. I’m rather tall, about 1,65 and slim. As you can see from my photo, I’ve got brown eyes and long black hair. I usually wear jeans, T-shirt and blouse. I like skirts too.

I love films. My favourite is Step up with Channing Tatum – really great. I often watch many film with my friends and family at the weekend, especially on Saturday. I also like playing volleyball, but I don’t like basketball and athletics. I enjoy playing the computer games and I’m interested in music. I’ve got lots of Backstreet Boys’ posters. Have you got and Backstreet Boys’ CDs?

By the way I’d like to invite you to my 16-birthday party which will take place at my house on October 30th at 8 p.m. I will be very happy if you will come.

Write back to me soon. Send me a photo of yourself.

Love,

TŁUMACZENIE:

Drogi Timmy,

Nazywam się Anna Nowak i jestem Polką. Mieszkam w małej, ale bardzo pięknej miejscowości Nowakowo, która jest usytuowana w północnej części Polski wraz z moją wspaniałą rodziną. Jest nas sześcioro: moi rodzice, moje dwie siostry, brat i ja. Pierwsza z sióstr Beata, 19 lat, jest studentką w Warszawie, Kasia, 21 lat, jest studentką w Gdańsku i mój brat Tomek jest także studentem w Gdańsku. Mój tata jest policjantem, a mama pracuje w szpitalu. Chodzę do szkoły średniej w Nowakowie. Jestem w klasie IB.

Mam 16 lat. Jestem raczej wysoka, około 1,65 m i szczupła. Jak widzisz na moim zdjęciu, mam brązowe oczy i długie, czarne włosy. Zwykle noszę jeansy, T-shirt i bluzkę. Lubię także spódniczki.

Kocham filmy. Moim ulubionym jest Step up z Channingiem Tatumem – naprawdę świetny. Często oglądam wiele filmów z moimi przyjaciółmi i rodziną w weekend, szczególnie w sobotę. Także lubię grać w siatkówkę, ale nie lubię koszykówki i lekkoatletyki. Lubię grać w gry komputerowe i interesuję się muzyką. Mam wiele plakatów Backstreet Boysów. Posiadasz jakieś płyty CD Backstreet Boysów?

Swoją drogą, chciałabym zaprosić się na imprezę z okazji moich 16-stych urodzin, która będzie miała miejsce w moim domu 30. Października o 20:00. Będę bardzo szczęśliwa jeśli przybędziesz.

Odpisz wkrótce. Prześlij swoje zdjęcie.

Pozdrawiam,